Projekt cim:

Development of knowledge centers for life-long learning by involving of specialists and decision makers in flood  risk management using advanced Hydroinformatic tools

Tudásközpontok kifejlesztéseaz élethosszigtartó tanuláshoz,árvíz kockázatkezelésiszakemberek ésdöntéshozókbevonásával és fejletthidroinformatikaieszközök segitségével

Projekt akronym:

KnoCH

Projekt tipús:

Leonardo Da Vinci, Innováció transzfer

Projekt időtartama:

24 hónap (2012.01.01.– 2013.12.31.)

Projekt értéke:

330.771,00 EURÓ (EU Grant 248.064,00 EURÓ)

Partnerek:

P0 partner – vezető partner: Temesvári “POLITEHNICA” (Műszaki) Egyetem (UPT), Vízmérnöki Tanszék, Románia

Az 1920-ban allapitott Temesvári “POLITEHNICA” (Műszaki) Egyetem egy a legnagyob és ismért közép és kelet eúrópai műszaki egyetemek közúl.

A Vízmérnöki Tanszék, mint része a Temesvári Műszaki Egyetemnek, rendelkezik egy a vízépítési létesítmények modellezése, tervezése ésviselkedésenyomon követése kutatási központal. A központ 2001 óta létezik, és nemrég a román felsőoktatási kutatási hatóság tanúsítota (CNCSIS tanúsítvány no. 5/2006.09.12). A központ fő kutatási területei: vízmérnöki kutatási projektek menedzselése, vízépítésiszerkezetek tervezésé és műszakisegítségnyújtás, vízmérnöki modern technológiák, víz biológia és kémia, vízminőség ellenőrzés, a felszíni és a felszín alatti vizek áramlásának a numerikus modellezése, a szennyező anyagok talajvíz általi szállításának numerikus modellezése, talaj melioráció és javítás, öntözés és vízelvezetés, talajtudományi tanulmányok és talajerózió kontroll, földmérés, telekkönyv stb.

Az intézmény több mint 60 éves hagyományal, nemzeti és nemzetközi projekt tapasztalatokal rendelkezik. A legtöbb romániai reprezentatív vízépítési létesítmények tervei és tanulmányai a vízmérnöki tanszék laboratóriumában készültek, a tanszék alkalmazottai segítségével. P0 együttműködik külfödi egyetemekel: TU Graz - Ausztria, TU Darmstadt - Németország, Ákos-Szarvas - Magyarország, Debreceni Egyetem - Magyarország, TU Bethune - Franciaország, IHE Delft, Hollandia; a személyzet néhány tagja vendégprofesszor kent külföldi egyetemeken tanit, és sokan kaptak külföldi ösztöndíjat a szakmai és a doktori képzésre.

A vízmérnöki tanszéka konzorcium vezető partnere, felelős a projekt megfelelő menedzsmentjéert, koordinálja a partnerek tevékenységét, biztosítja a szükséges alapvető emberi és infrastrukturát a Temesvári képzési központnak.A lelkes személyzet is részt vesz a képzési tanfolyamokon Budapesten, Temesváron és Prágában, hogy a helyi projekt célcsoportoknak is át tudja adni román nyelven a szerzett tudást.P0 fogja kidolgozni a román nyelvű tananyagot,  ami tartalmazni fogja a nemzeti felmérés eredményeit (jelenlegi igények felmérése).Ő a felelős a projekt honlapjának létrehozásával, amely többnyelvű információs kommunikációs csatorna (projekt hírek folyamatosan román nyelven). A tanszék a felelős a nemzeti szintű képzési végrehajtásával, a tananyagok fejlesztésével és nyomtatásával a résztvevők számára, a projekt eredményeinek nemzeti és nemzetközi szintű terjesztésével, elérjea képzés nemzetielismerését,  valamint biztosísa egy projekteredményeket tartalmazóposztgraduális kurzuskidolgozását.

P1-es partner – társ partner:DHI. as, Csehország

A DHI egy függetelen, nemzetközi tanácsadó és kutató intézet. Non-profit szervezet, melyet a Dán Tudományos, Technológiai és Innováció Minisztérium által kinevezett igazgatótanácsi tagok irányítanak. A DHI széles körű konzultációs szolgáltatásokat, referenciaanyagokat, szoftvere és hardver termékeket és eszközöket, valamint képzéseket ajál vízzel, környezettel és egészséggel összefügő tématerületeken (víziközmű, egészség- és biztonság-kockázatelemezés mezőgazdálkodás, aquakultúra, vízfolyások, tározók, vízkészletek stb.). Konzultációs szolgáltatásai DHI technológiával támogatott numerikus modellezésre, monitoring programokra, intézményi kapacitásfejlesztésre és képzésekre irányulnak főként. A DHI Csoport több, mint 800 főt foglalkoztat, amelynek többségét sok éves konzulensi és K+F tapasztalattal rendelkező mérnökök és posztgraduális képzésben részt vett tudmányos kutatók adják. A több, mint 140 országban elvégzett projektek számát és a több, mint 20 országban lévő DHI képviseletet tekintve a DHI méltán nevezhető nemzetközi szervezetnek.

A DHI a.s. (www.dhi.cz) mint a DHI Csoport közép-kelet európai terület regionális központjaként működik mintegy 60 magasan képzett alkalmazottal, akiknek mintegy fele városi vízgazdálkodás területre specializálódott.

A DHI a.s. a projektben a technologia transzfer felelőse, fő partnereként a P0, P2 és P3 partnerek részére a képzők képzésére kidolgozott oktatási anyagát, MIKE 11 szoftvert adja át, valamint a képzések sorozatát biztosítja magasan képzett oktatóival. A DHI folyamatos saját kutatás-fejlesztési tevékenysége révén hangsúlyt helyez arra, hogy a partnereinek a legújabb know-how-t és a legmagasabb szintű technológiát szolgáltassa. Mindezeken túl a projekt második felében esedékes, megvalósult hidroinformatikai alkalmazásokat bemutató tanulmányi kirándulás (helyszín: víziközmű vállalat, Csehország) megszervezéséért felelős.

P2-es partner – társ partner: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME),  Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék, Magyarország

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet 228 éve alapították. A Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszéken tíz jól képzett oktatóval és öt doktorandusz dolgozunk. A tevékenységünk kiterjed a (graduális és posztgraduális) oktatásra, kutatásra és mérnöktanácsadásra, együttműködünk és korszerű technológiát cserélünk külföldi egyetemekkel és kutatóintézetekkel. Ezek a tevékenységek lefedik a vízi infrastruktúra tervezésének és fejlesztésének különböző kérdéseit, létesítmények üzemeltetését és vezérlését, valamint a vízgyűjtőgazdálkodást. A graduális képzésen kívül a gyakorló mérnökök tudásának bővítésére rendszeresen kínáljuk a másfél éves akkreditált szakirányú továbbképzésünket hidroinformatika témakörében. Elismertek vagyunk, a csapatunknak hazai és nemzetközi szinten is nagy tapasztalata van a felnőttképzésben és a számítógépes információ technológiában. Részt veszünk számos, általában több európai partnert egybefogó nemzetközi projektben, és öt társegyetemmel közös Erasmus-Mundus képzést nyújtunk.

Szerepe BME-nek a projektben: részvétel a projekt bizottsági ülésein; személyzet felhatalmazása részt venni az oktató képzéseken: ezek közul néhány munkatárs lesznek az oktatók, akik Budapest  mellett,  néhány magyar régió központban tanfolyamokat fognak tartani; biztosítanielőadásitermetatanfolyamokra éselégségesberendezések (számítógépek) a magyarmodellezésiközpont fejlesztéséreBudapesten; ismeretek és készségek lokalizációjaés tesztelése; felelős a magyar szakemberek képzésért; magyar viszonyokra igazított oktatási anyagok fejlesztése magyarnyelven; rendezvények szervezéseés érintett ágazatok bevonása; a projekt eredményeinek terjesztése éskommunikációja; hozzájárulása aprojekt honlapjánakhíreihez - hogy elegendőinformáció legyen magyar nyelven; a képzett személyek a tréningek altal szerzet képességek és ismeretek elismerésével kapcsolódó feladatok.

P3-as partner – társ partner: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság, Magyarország

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság 287 jól képzett munkatárssal 8384 km2 területen látja el feladatait. Magyarországon Budapest, Nógrád megye, Pest megye 90 %-a, illetve Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun megye egyes részei tartoznak a működési területéhez. Az Igazgatóság fő feladatai: vízgazdálkodási létesítmények üzemelési rendjének meghatározása, engedélyezési eljárások szakértői véleményezése, felügyeleti bejárásokon való részvétel, vízgazdálkodási problémák kivizsgálása, törvénytelen vízhasználatok és engedély nélküli vízbevezetések feltárása, hidrológiai tanulmányok készítése, hidrológiai mérések és adatfeldolgozás, ár- és belvízvédelem az Igazgatóság működési területén, konzultációs feladatok ellátása a helyi vízkárelhárítási tervek készítésénél, regionális fejlesztési tervek készítése, a felhasználható vízkészletekkel kapcsolatos feladatok, részvétel a környezeti kárelhárítási és kármegelőzési munkákban.

A Közép-Duna-völgyi Vízügy Igazgatóság mint alapító partner részt vesz a projekt vezetőségi üléseken, partneri szinten projekt management feladatokat is ellát. Munkatársakat küld az oktatásokra, teszt szakmai partnerként működik, megosztja alkalmazott vízgazdálkodással kapcsolatos tapasztalatait és közreműködik az oktatási eredményeknek a célszektorral történő, lehetőség szerinti leghatékonyabb módon történő megismertetésében. Tanulmányt készít a vízügyi szakma gyakorlati szükségleteiről, hozzájárul a magyar oktatási anyagok elkészítéséhez, az érintett szakterületek bevonása és számukra rendezvények szervezése, a projekt eredményeinek elterjesztése.

P4-es partner – társ partner:Nemzeti Környezetügyi Intézet (NeKI), Közép-Duna-völgyi Kirendeltség, Magyarország

A Vidékfejlesztési Minisztérium irányítása alá tartozó Nemzeti Környezetügyi Intézet (NeKI) önállóan működő és gazdálkodó központi költségvetési szerv, amely önálló jogi személyiséggel nem rendelkezik. Az Intézmény komplex környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi szakmai háttérintézményként jött létre. A NeKI egy budapesti székhelyű központi szervből és 12 területi Kirendeltségből áll, melyek működési területe megegyezik az illetékes Vízügyi Igazgatóságok területével.

A Közép-Duna-völgyi Kirendeltség székhelye: Budapest. Működési területe megközelítőleg 8384 km2 - megegyezik a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság illetékességi területével.

Az Kirendeltség alá az alábbi közigazgatási egységek tartoznak: Budapest; Pest megye, kivéve: Abony, Albertirsa, Cegléd, Ceglédbercel, Csemő, Dánszentmiklós, Jászkarajenő, Kocsér, Kőröstetétlen, Mikebuda, Nagykőrös, Nyársapát, Pilis, Tápiószőlős, Törtel, Újszilvás közigazgatási területe; Nógrád megye teljes területe; Heves megyéből: Apc, Boldog, Hatvan, Heréd, Kerekharaszt, Lőrinci, Nagykökényes, Zagyvaszántó közigazgatási területe. Összesen: 311 db települést és 3.154.000 lakost jelent.

A Közép-Duna-völgyi kirendeltség, illetékességi területén, ellátja a vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörébe tartozó: vízgyűjtő-gazdálkodással és a víz-és földtani közeg védelmével, víziközmű, levegővédelemmel, zaj- és rezgés elleni védelemmel, hulladékgazdálkodással, természetvédelemmel, környezetvédelemmel, továbbá egyéb, a miniszter által feladatkörébe utalt környezetügyi feladatokat.

A Közép-Duna-völgyi Kirendeltsége a Nemzeti Környezetügyi Intézetnek részt vesz a projekt vezetőségi üléseken, partneri szinten projekt management feladatokat is ellát. Munkatársakat küld az oktatásokra, teszt szakmai partnerként működik, megosztja alkalmazott környezetvédelemel kapcsolatos tapasztalatait és közreműködik az oktatási eredményeknek a célszektorral történő, lehetőség szerinti leghatékonyabb módon történő megismertetésében. Tanulmányt készít a környezetvédelem szakma gyakorlati szükségleteiről, hozzájárul a magyar oktatási anyagok elkészítéséhez, az érintett szakterületek bevonása és számukra rendezvények szervezése, a projekt eredményeinek elterjesztése.

A projekt céljai és célkitűzései:

1.  A vízágazat intenzív fejlesztésé a legújabb technikai megoldások és naprakész tudás jó "élő" technológia átutalásával, amely már fut a világ más részein, és nem volt elérhető, a nyelvi akadályok és pénzügyi kapacitások miatt a célcsoportoknak. Ez megoldható az ügyes képzett nemzeti oktatók képzési tevékenységeikel;

2. Fenntartható és elérhető tudásközpontok kifejlesztéseaz élethosszigtartó tanuláshoz árvízkezelésre ahol kiigazított tréningek lesznek elérhetők a külömbözö koru szakembereknek. Országos képzések biztosítják majd a képzett oktatók segítségével nemcsak a technológiát, hanem a projekt végrehajtása első évében tanult technikákat;

3. Bevezetni egy kommunikációs eszközöt a célcsoportoknak és integrálni ezek  igényeit a képzési programban a felmérések segítségével;

4. Integráltvíz/árvízvédelemi technikai megoldások és értékelési módszerek ismeretének javítása,ígyteremtvealapotszabványos jő minőségűintézkedések és fejlesztésekhez;

5. Nemcsak elméleti hydro-informatikát, hanem enek alkalmazási bizonyítékait is bemutatni: a bemutatott technológia valódi alkalmazási tapasztalait ("hiszem, ha látom" elven), és beinditani valódi helyszíni megbeszéléseket a különböző ágazatokat képviselő résztvevökel;

6. Jobb elérhetőséget biztositani az európai munkaerőpiacon, hozzájárulni a  gyakorló mérnökök személyes karrieréhez;

7.  Ki alakitani egy regionális kiváló hálózatot az élethosszigtartó tanuláshoz alkalmazott hydro-informatikában, ahol minőségi együttműködés jött létre vállalatok és tanulási lehetőségeket nyújtó intézmények közöt.

Hozzájárulás a nemzeti prioritásokhoz:

A projekt a következő nemzeti prioritásokhoz járul hozza:

1. Kiválósági központok fejlesztése szakmai és oktatási treningben (szükség van egy minőségi hivatkozási tartomány és az európai tanúsítási szabványok kidolgozására).

2. A szakmai képzés ösztönzése az élettudományok terén (szükség van az egyensúly kialakitásához a műszaki fejlesztés / teljesítmény profil az európai / román / magyar piacon a szakmai képzés területén).

3. Véleménycsere a legjobb gyakorlatok elismerésére és jóváhagyására a tanulási eredmények informális és nem formális kontextusba.

4. Intézmények/szervezetek olyan földrajzi területekröl ahol szegény részvétel van a LdV / ToI programban.

Projekt mérföldkövek

  • Nemzeti oktatók képzése (román, magyar) – megvalósúlás: 2013 elejéig
  • Nemzeti képzési központok, Románia és Magyarország – 2012 első felében megvalósult
  • Nemzeti képzési anyagok kidolgozása – 2013 elejéig
  • Helyi nemzeti események – nemzeti szemináriumokat román és magyar nyelven – megvalósúlás: 2013 végéig
  • Helyi (országos szintű) tanúsítványok a képzésekröl - megvalósúlás: 2013 elejéig
  • Tanulmányi kirándulás a Cseh Köztársaságban - megvalósúlás: 2013 végéig.

Nyilvános projekt tevékenységek

  • Helyi képzések Magyarországon (hely, idő, téma)
  • Helyi képzések Romániában (hely, idő, téma)
  • Információk a nemzeti szintű kurzusokrésztvevőkröl (nemzeti szintű tanúsítványok)
  • Nemzeti szintű terjesztés (konferenciák és kiadványok)
  • Tanulmányi kirándulás a Cseh Köztársaságban
  • A projekt bezáró konferencia.

Belső projekt tevékenységek:

Projektvezetési tevékenységek

2012  Március 7– első projektmenedzsment ülés, Prága, Cseh Köztársaság

2012  Szeptember 5 -második projektmenedzsment ülés, Prága, Cseh Köztársaság

Az oktatók képzési (tréning) sorozata

2012 Március első felében - 0-dik képzés "A modellezés matematikai és hidraulikai alapjai", Temesvár-Románia, Budapest-Magyarország

2012 Március 20-22 - 1-es képzés "Bevezetés a folyó és a csatorna modellezésbe a MIKE program és fejlett hidrodinamikai modellezés segitségével", Budapest-Magyarország

2012 Május 16-17– 2–es képzés "Csapadék-lefolyás (RR) modellezés", Temesvár-Románia

2012 Június 25-29 – 3-dik + 4-dik képzés "Hordalék mozgás (ST) modellezés + víz minőség modellezés", Prága – Csehország

2012 Szeptember 5-7– 5-dik képzés - munkahelyi képzés, Prága – Csehország

 

... folytatjuk

 

Ez a projekt az Európai Bizottság támogatásával van finanszírozva.

Ez a kiadvány [közlemény] a szerzõ nézeteit tükrözi, és az Európai Bizottság nem tehető felelőssé az abban foglaltak bármilyen felhasználásáért.